• Školské aktivity staré

• Žiacka knižnica

• Naši žiaci v školských aktovkách veľmi často nosia okrem kníh nevyhnutne potrebných na vyučovacie hodiny aj knihy, ktoré častokrát s výučbou nemajú nič spoločné. Je to preto, lebo práve vracajú alebo si požičali pre nich zaujímavú knihu v našej školskej knižnici.

Keďže sme malá škola, ani naša knižnica nie je príliš rozsiahla. Je to vlastne len veľká  stará skriňa ale „ zázračná“ , pretože v sebe skrýva veľa krásnych príbehov, ukrytých v  rozprávkach, náučnej literatúre ale aj detektívkach. A kto všetko navštevuje našu knižnicu? Žiaci od prvej až po štvrtú triedu. Prváci síce ešte nevedia čítať, ale po zhliadnutí krásne ilustrovaných kníh neodolali a požičiavajú si niektoré tituly, ktoré doma s nimi čítajú rodičia alebo starší súrodenci. Nezaostávajú ani starší spolužiaci. Mnohí si každý týždeň prídu pre ďalší nový titulok. V deň, keď je otvorená knižnica je v niektorých triedach cez prestávky taký kľud, akoby bola stále vyučovacia hodina. To len naši čitári netrpezlivo obracajú stránky nových kníh.

Sme radi, že máme takúto „ zázračnú“ skriňu. No chceli by sme ju vynoviť – prikúpiť nové, zaujímavé tituly. Ale keďže v rozpočte školy nie sú na takéto nákupy peniaze, rozhodli sme sa pre inú cestu. Zapojili sme sa do projektu o „ Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 26.10. 2009. Cieľom projektu bolo zábavnými formami práce s knihou podporiť u dievčat a chlapcov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.

Na našej škole sa konalo veľké stretnutie s rozprávkou. Akcia trvala  od rána až do popoludňajších hodín. Celý projekt si pripravili žiaci štvrtej triedy spolu s triednou učiteľkou a dali jej názov: „ Poďme spolu tam, kde víťazí dobro nad zlom

S prípravami sa začalo už pár týždňov pred určeným termínom. Nacvičovalo sa divadielko, zháňali sa kostímy, celá škola znášala do štvrtáckej triedy knihy, ktoré boli niečím výnimočné – veľmi staré, veľký formát alebo veľmi malý formát. Bolo ich naozaj neúrekom.

No a prišiel deň „D“. Aktéri boli veľmi netrpezliví, ale aj nervózni ako to všetko dopadne, či celé ich úsilie nevyjde nazmar. Ráno, len čo posledný ospalý žiak zavrel za sebou dvere svojej triedy, vyšiel na prechádzku tichými chodbami náš malý hlásnik Paľko. Svojim zázračným zvončekom otváral dvere tried a pozýval všetkých na akcie, ktoré sa uskutočnia počas dňa.

Cez prestávku prebehla prvá pod názvom „ Dobré ráno, knižnica“, počas ktorej náš hlásnik slávnostne rozviazal obrovskú stuhu - otvoril školskú knižnicu. Cez ďalšiu prestávku si mohli žiaci popozerať prinesené zaujímavé „Knihy z dávnej a nedávnej minulosti „ a zakúpiť si staršie tituly školských kníh „Chceš ma domov?“ za symbolickú cenu.

Počas hodiny prebehla akcia „Čítajme si spolu“. Vybraní traja žiaci z každej triedy sa zúčastnili čitateľského maratónu. Každý si priniesol svoju obľúbenú knihu, z ktorej čítal určený čas. Každý „maratónec“ bol po akcii aj odmenený.

Popoludní prišla najhlavnejšia akcia – divadelné predstavenie. Štvrtáci i nacvičili skrátenú podobu rozprávky „ Snehulienka a sedem trpaslíkov.“ Všetci sa svojich úloh zhostili vynikajúco. Bez chybičky zvládli svoje texty, dali do toho herecké umenie a výsledok bol nádherný.  Patrí im zato veľké poďakovanie. Ďalšie aktivity boli zábavného charakteru. Pod názvom „ Poznáš ma?“ prebehol kvíz zo znalostí ľudových rozprávok a postáv, ktoré v nich vystupujú. Ten, kto uhádol odpoveď na otázku, mohol si ísť odstrihnúť z rozprávkového stromu cukrík. No a prišla posledná akcia „ Tancuj s nami.“ V klobúku boli vložené lístočky s menami rozprávkových postavičiek. Každé dieťa, ktoré sa prihlásilo do tejto aktivity, si vytiahlo lístok a jeho úlohou bolo nájsť k sebe dvojicu napr. Pat a Mat, Vlk a zajac.....  Takto vytvorené páry tancovali spoločenský tanec tzv. Kačací tanec.Takouto veselou bodkouzakončili trošku nezvyčajný, ale príjemný deň.
                                                                                                                        Mgr. Gaššová Miroslava