• Školské aktivity staré

• Akadémia 2010

• Drahí rodičia, vážený pedagogický zbor a milí žiaci!

Je tu chvíľa, ktorá nám bude pripomínať vaše detstvo, šibalstvá, čas prežitý na našej škole a zároveň obdobie, ktorým sa lúčite s detstvom a prenesiete sa do mladosti. Mladosť je najkrajším okamihom života a roky strávené na základnej sú časy na ktoré sa nezabúda.

Dovoľte mi vrátiť sa o 4 roky späť, do chvíle keď ste prvýkrát nesmelo prekročili bránu tejto školy. Do triedy so zvedavosťou vstúpili útle, vystrašené dievčatká a  malí usoplení chlapci. V očiach sa zračil strach i očakávanie zároveň. Strach a neistota pominuli, keď sa ku Vám prihovorila Vaša triedna učiteľka. Vyľakané deti v laviciach sa zmenili na sebavedomých žiakov našej školy. Veľa pekného sme spolu prežili. Dlho predlho ste chodili do školy a stretávali sme sa. Každý ste boli iný, ale cieľ ste mali rovnaký – dočkať sa najbližších prázdnin. Namáhavá práca bola nakoniec odmenená úspechom.

Zo dňa na deň ste sa pasovali s náročnejšími úlohami, nad ktorými ste sa časom iba usmievali. Čas ukázal, že ani učitelia neboli žiadni strašiaci, ale obyčajní ľudia, ktorí Vás chceli veľa naučiť a usmerniť tým správnym smerom. Veľa namáhavej práce sme museli odviesť , aby sme sa dostali až sem. Hodinu za hodinou ste mali viac a viac vedomostí. Hovorím za všetkých tu prítomných štvrtákov. Vyučovacie hodiny boli nasmerované k tomu, aby ste získali čo najviac vedomostí, ktoré budete potrebovať v ďalšom živote, pri každom zvládnutom kroku sa vaše sebavedomie dvíhalo vyššie a vyššie. Každá vyučovacia hodina žiakovi dala to, čo rozšíri jeho obzor a vedomosti. No nie všetci sme boli na hodinách pozorní a usilovní, a tak sa stalo, že isté medzery predsa len niektorí majú, že slovo učiteľa mohlo spôsobiť to, že ich sebavedomie kleslo nižšie.

Netreba sa hneď vzdávať. Príkladom je aj Viktor Seribriakoff predseda MENSY – medzinárodnej spoločnosti združujúcej osoby s IQ nad 140. Keď mal Viktor 15 rokov, povedal mu učiteľ, že školu nikdy nedokončí a že by mal ísť radšej pracovať. Viktor sa podľa toho zariadil a na ďalších 17 rokov sa stal vyvrheľom striedajúcim najrôznejšie a najpodivnejšie profesie. Veď mu predsa bolo povedané, že je päťkár a on sa podľa toho  17 rokov choval. Keď mal 32 rokov, nastala u neho veľká zmena. Istý test odhalil, že Viktor je génius s IQ 161. Čo myslíte že sa stalo?? Ak si myslíte, že začal jednať ako génius, vôbec sa nemýlite. Od tej doby píše knihy, patentoval rad  vynálezov a stal sa úspešným podnikateľom. Najväčšou satisfakciou pre neho bolo menovanie za predsedu MENSY. Viktorov príbeh vás možno prinúti zamyslieť sa nad tým, koľko je okolo nás géniov, ktorí sa správajú ako nešiky len preto, že im to niekedy niekto povedal. Je jasné, že Viktor zrazu nenadobudol z čista jasna  obrovské množstvo vedomostí, ktoré doteraz nemal. Jednoducho sa začal na seba pozerať trochu inak a inak začal aj jednať. Začal očakávať výborné výsledky a preto ich začal aj dostávať.

Ak nie sú vaše úspechy momentálne také, aké by ste chceli, nič nie je stratené. Verte v svoje schopnosti a obklopte sa ľuďmi, ktorí vás milujú a vyzdvihujú vaše dobré vlastnosti. Ku tým patria rodičia, učitelia ale aj dobrí priatelia.

Poďakujte teda rodičom a učiteľom, lebo spoločne Vás dokázali naučiť to dôležité pre život. Tešili sa s Vami z víťazstiev. Viem že ste boli štyri roky všetci spolu , preto je ťažké lúčiť sa. O pár hodín sa rozídete všetkými smermi. Koľkí z Vás sa ešte stretnú ? Na to nikto neodpovie lebo nevie, kam ho osud zaveje. Príde jeseň a Vy sa postavíte na ďalší začiatok s novými spolužiakmi a učiteľmi s očakávaním a strachom v novej triede.

Bolo by jednoduché teraz povedať: „Zbohom a ďakujeme za vedomosti“, a potom len tak odísť. Počas štyroch rokov si každý z Vás našiel cestičku, ktorou prechádzal z ročníka do ročníka. Boli to časy plné radosti, šťastia, ale aj náročnej driny...

Váš čas na našej škole ale  vypršal!

Ste štvrtáci, ktorí zjedli všetku múdrosť sveta, u nás máte všetko za sebou ,čakajú Vás nové priateľstvá, prvé lásky. Viem, že tento okamih je neopakovateľný a tak krásny, že naň nikdy nezabudneme.

Tak teda choďte, ale zapamätajte si že rozdiel medzi dobrým strelcom a zlým strelcom je v tom, že dobrý strelec je vlastne zlý strelec, ktorý neprestal strieľať. Želám vám, aby každá Vaša strela trafila cieľ.

Mgr. Tesková Jarmila