• Inklúzne vzdelávanie

• Vytváranie inkluzívneho a nediskriminačného prostredia

Škola je inštitúcia, ktorá by mala šíriť myšlienky tolerancie, akceptácie odlišností a zlepšovanie postojov voči znevýhodneným skupinám obyvateľstva, eliminovať intoleranciu a nenávistné prejavy. Implementovať princípy inklúzie a multidisciplinárneho prístupu, vytvárať klímu školy pre vzájomnú spoluprácu. Pri práci s deťmi by mala zohľadňovať silné stránok jedinca vo vzdelávaní a identifikovať bariéry a nerovností vo vzdelávaní s možnosťou ich následného odstraňovania a identifikovania rizikových faktorov.

Výchovou k  tolerancii rozširovať povedomie žiakov o žiakoch so zdravotným znevýhodnením, ktorí sú integrovaní v bežných triedach ZŠ (ide nielen o žiakov s „viditeľným“ znevýhodnením, avšak aj o žiakov s vývinovými poruchami učenia, poruchami aktivity a pozornosti a pod.), ktorí sa často stávajú obeťami nevhodných a nenávistných prejavov zo strany spolužiakov, príp. sú vyčleňovaní z kolektívu.
          Našim cieľom je ich spoznať, spoločne sa zamyslieť a hľadať riešenia, ako začať spolu hovoriť a zastaviť poukazovanie na rozdiely a predsudky medzi nami.

Živá knižnica

Stránka pre zrakovo postihnutých