• Príhovor

• Vážení rodičia, kolegyne,  milí žiaci!

Vítam Vás všetkých  opäť v škole! Dva mesiace prázdnin plné zážitkov , sladkého „ničnerobenie“, prešli do spomienok. Načerpali ste nové sily, aby ste sa mohli venovať tomu, čo vás v škole každoročne čaká – vyzbrojiť sa vedomosťami a zručnosťami, poznávať nové pravidlá a zásady, ktorými sa budete riadiť v živote.Začiatok školského roka je dobrým dôvodom na to, aby sme spoločne začali prácu, ktorá má zmysel a bez ktorej by sa celá naša spoločnosť nemohla hýbať dopredu.

Dnes otvárame dvere našej školy nedočkavému novému školskému roku, ktorý vyklopáva na ne už od štvrtka. Prajem si aby sme sa v nej počas celého školského roka cítili dobre – či už v laviciach alebo za katedrou.

V tomto školskom roku do lavíc našej školy zasadne iba 47 žiakov, ktorí sa budú učiť v 4 triedach. V škole bude vyučovať 6 učiteľov, 1 vychovávateľka v školskom klube detí. Srdečne medzi nami vítam novú kolegyňu Mgr. Katarínu Masarikovú a Mgr. Katarínu Kardošovú, ktorá sa ku nám vracia po MD. Prajem im v práci veľa úspechov. O to, aby sa nám v škole dobre darilo sa bude starať aj pani upratovačka Eva Kopáčová.

Žiaci, naša škola má možnosti uspokojiť vaše túžby po rôznych vedomostiach, ale zároveň dáva priestor a možnosti rozvíjať vaše záujmy a talent v tradičných i novovytvorených záujmových útvaroch. Čaká vás rad podujatí kultúrneho aj športového charakteru, súťaže a množstvo iných aktivít, ktoré už majú na našej škole tradíciu.

Škola bude zas po 2 mesiacoch plná života, detskej vravy, spevu a tanca, ako i napätia pred písomkou či skúšaním. Ale bude to najmä ďalších 10 mesiacov, keď sa s dôverou budete môcť obrátiť na svojich učiteľov, ktorí vám budú odovzdávať nové vedomosti, skúsenosti. Máte skvelých učiteľov, ktorí sú vždy pripravení podať vám v pravej chvíli pomocnú ruku, dobrú radu či riešenie. Snažte sa aj v tomto školskom roku nesklamať ich dôveru, ale poskytnúť im čo najviac radosti svojou snahou v učení.

V tomto školskom roku budeme pokračovať v budovaní nášho školského vzdelávacieho programu, podľa ktorého bude prebiehať vyučovanie vo všetkých 4 ročníkoch. Voliteľné hodiny využijeme na zavedenie hodín tvorivého písania a čitateľskej gramotnosti v slovenskom jazyku, na zavedenie a rozšírenie hodín cudzieho jazyka, na zavedenie hodín matematickej gramotnosti v 3. roč., na zavedenie predmetu Ochrana života a zdravia, Tvorba projektu a prezentačné zručnosti, detské hudobné divadlo..

Žiaci, mnohí z vás šírili dobré meno našej školy na rôznych súťažiach, preto verím, že sa aj v tomto školskom roku do nich zapojíte s veľkým elánom.

Zvlášť vítam dnes tých, ktorí sú tu prvýkrát – našich prvákov. Vitajte naši milí prváci! Očakávate, že v škole vás učitelia naučia čítať, písať, počítať a rozumieť množstvu vecí, ktoré vám dospelí nehovorili, lebo ste boli ešte malí. Toto je Váš krok do budúcnosti, čo je miesto, kde budete tráviť zbytok svojho života. Každodenné skvelé výkony v škole sú ako tehly, z ktorých si budúcnosť staviate. Keď budete neúnavne klásť tehlu za tehlou, cieľavedome postupovať vyššie a vyššie, nakoniec si postavíte schodište vedúce až na vrchol. Musím Vám povedať, že výťah je mimo prevádzky a po schodisku budete musieť poctivo vyšľapať peši. Želám vám, aby sa vaše očakávania splnili, aby ste sa v škole cítili dobre, aby sa vám vaša pani učiteľka páčila, aby ste si ju obľúbili a aby vám prvé nadšenie a vzrušenie zo školy vydržalo celé štyri roky. Týmto Vás prijímam medzi žiakov tejto školy a prajem Vám, aby ste sa tu dobre cítili, aby  ste si  našli čím skôr veľa dobrých kamarátov a blízkych ľudí.

Aj žiaci ostatných ročníkov majú svoje očakávania. Očakávate, že sa stretnete v škole so svojimi spolužiakmi, že budete mať nové predmety, nových učiteľov. Alebo, že vám školský rok rýchlo ubehne, že pôjdete na výlety a exkurzie, že budete mať veľa nových zážitkov, na ktoré sa spomína celý život. Milí žiaci, želám vám, aby ste našli správnu mieru medzi učením a odpočinkom, povinnosťami a relaxom. Iba tak budete mať radosť sami zo seba a radosť vašich blízkych vám určite tiež príde vhod. Z tohto postu vám môžem povedať, že vás budú učiť tí najlepší učitelia, ktorí majú úprimnú snahu nielen naučiť vás novým vedomostiam, ale vypočuť vás, poradiť vám, pomôcť.  Usilujte sa sami svojim dobrým správaním, tvorivosťou a aktivitou urobiť si zo školy svoju srdcovú záležitosť.

Milí rodičia, aj vy ste učitelia. Vytvorte svojim deťom podnetné prostredie plné lásky, v ktorom zlosť a nenávisť nemajú svoje miesto. Prostredie, kde vládne porozumenie, istota. Toto bude dobrým predpokladom pre vysokú výkonnosť vašich detí v škole.

Škola, žiaci a učitelia svojimi výsledkami reprezentujú seba, ale aj svoju obec. Ďakujeme predstaviteľom obce – starostovi, obecnému zastupiteľstvu, že školu vždy podporovali a prajeme si, aby ani v budúcnosti nezabudli, že škola je inštitúcia, ktorá rozdáva ducha, kde sa zažíva dobrodružstvo poznania.

Milí učitelia, kolegovia, želám vám veľa zdravia, tvorivých síl, pracovného elánu, aby ste sa spolu so svojimi žiakmi po celý školský rok tešili z úspechov a pokrokov, ktoré sa vám podarilo dosiahnuť. Želám vám, aby vás vaši žiaci rešpektovali, vážili si vás, mali vás radi. To sú tie pocity, pre ktoré každodenne predstupujeme pred svojich žiakov a sadáme si za školskú katedru znova a znova.

Milí kolegovia a žiaci, prajem vám všetkým úspešný školský rok, aby sme na jeho konci mohli  s radosťou a hrdosťou hodnotiť to, čo sme za 10 mesiacov spolu dokázali.  Toto je Váš text, môžete ho kedykoľvek zmeniť.