• Školské aktivity staré

• Noc s Andersenom 2012

• Noc s Andersenom je našou už piatou nocou v škole. Každé dieťa potrebuje rozprávku. Nie takú, čo pozerá od rána do večera v televízii a potajomky sa bojí lebo nikto, kto ho má rád s ním nie je. Dieťa potrebuje rozprávku z úst rodiča, potrebuje sa pritúliť keď má strach, potrebuje sa zasmiať, keď je príbeh veselý. Vždy je lepšie, keď sa má dieťa s kým o túto radosť podeliť. Nechceme suplovať úlohu rodiča, chceme deťom len priblížiť niečo, čo ich rodičom bolo tak blízke. Nádherné večery, keď nám rodičia občas prečítali rozprávku na dobrú noc. Bolo to síce občas, ale verím tomu, že súčasné deti takéto občas majú veľmi zriedka. Rodičia majú stále menej a menej času na taký luxus, ako je čítanie z knihy.

Naša Noc sa aj v tomto roku niesla v duchu hier, čítania rozprávok z rozprávkových kníh, súťaží. Najviac sa deti tešili na nočné hľadanie pokladu, sadenie stromu snov a skladanie skúšky odvahy. Ako obyčajne, noc v škole s nami strávili nielen žiaci našej školy, ale aj bývalí žiaci ktorí chodia už do iných škôl. Pripravili pre našich najmenších úžasné nočné hľadanie pokladu na školskom dvore. Ku každému stanovišťu priviedla deti nová indícia, na každom úseku cesty ich čakali rozprávkové bytosti, ktoré im novú indíciu prezradili až na základe splnenia úlohy. Poklad začali deti hľadať o 22,30 a hľadali ho až do 23,00 hodiny. Veľká vďaka patrí mojim bývalým žiakom (terajším ôsmakom na základnej škole v Pov. Bystrici), pani učiteľke Masarikovej, ktorá sa ako absolventka osvedčila a užila si deti trochu inak ako v škole a myslím, že tento rok si poďakovanie zaslúžim aj ja sama, lebo do polnoci som úplne prišla o hlas. Podotýkam, že to nebolo tým, žeby som tak strašne kričala.

Po úspešnom nájdení pokladu -  sladkosti, pohľadnice od generálneho partnera podujatia Vydavateľstva Slovart ktorý všetkým prihláseným knižniciam poskytol aj  knižný dar, sa naše deti rozbehli ku stromu snov, každé dieťa si zobralo farebnú stužku na ktorú napísalo svoj tajný sen a priviazalo na strom snov. Tento strom snov sme spoločne s našimi hosťami ôsmakmi zasadili o polnoci do nášho rozprávkového sadu, v ktorom máme síce len 3 stromy snov, ale verím že sa čoskoro tento rozprávkový sad rozrastie.

Noc s Andersenom 2012 je medzinarodné podujatie na podporu čítania detí. Tento rok sa do prípravy podujatia prihlásilo spolu 191 verejných, školských a obecných knižníc vo všetkých regiónoch Slovenska, v ktorých strávilo nezabudnuteľnú rozprávkovú Noc s Andersenom spolu 7 800 slovenských detí .Mediálnym partnerom podujatia bolo Rádio Slovensko, ktoré dňa 30.3.2012 vysielalo celodennú rozhlasovú reláciu Rozprávkové Rádio Slovensko.

Som veľmi rada, že sme sa tento rok stali súčasťou medzinárodnej rodiny čitateľov rozprávok.

Mgr. Jarmila Tesková