• Profil školy

          • Profil školy

          • Zameranie školy

            Veľkosť a vybavenie školy


            Základná škola v Prečíne je  neplnoorganizovaná škola. Poskytuje žiakovi základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti potrebné na jeho orientáciu v živote a v spoločnosti a na jeho ďalšiu výchovu a vzdelávanie.

            Základná škola zabezpečuje výchovu a vzdelávanie prostredníctvom vzdelávacích programov, ktoré poskytujú základné vzdelanie podľa § 16 ods. 3. Školského zákona.

            Prvý stupeň našej základnej školy tvorí prvý až štvrtý ročník. Pre každý ročník je otvorená jedna trieda. Škola je umiestnená v strede dediny vo veľmi nevyhovujúcom prostredí z hľadiska bezpečnosti žiakov v blízkosti hlavného cestného ťahu.

            Najvyšší počet žiakov v triede základnej školy je

            a) 16 žiakov v triede nultého ročníka,

            b) 22 žiakov v triede prvého ročníka,

            c) 24 žiakov v triede, v ktorej sú žiaci viacerých ročníkov prvého stupňa základnej školy,

            d) 25 žiakov v triede druhého až štvrtého ročníka,

            Triedu podľa charakteru vzdelávacieho programu možno deliť na skupiny.


            Kapacitne je naša škola schopná vzdelávať vo VVP 97 žiakov.

            • Do nultého ročníka môže byť zaradené dieťa len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa. Takéto dieťa začína plniť povinnú školskú dochádzku v nultom ročník

            • Triedu nultého ročníka možno zriadiť, ak sa v nej bude vzdelávať najmenej osem žiakov; v neplnoorganizovanej základnej škole najmenej šesť žiakov.

            • V škole možno po súhlase zriaďovateľa zriadiť triedu pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

            • V základnej škole môže pôsobiť aj asistent učiteľa.

            • Základná škola môže organizovať výlety, exkurzie, športový výcvik, pobyty žiakov v škole v prírode a ďalšie aktivity po informovanom súhlase a dohode so zákonným zástupcom žiaka.

            • Ministerstvo školstva ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom organizáciu základnej školy, plnenie povinnej školskej dochádzky vrátane jej plnenia mimo územia Slovenskej republiky, organizáciu a zabezpečovanie výchovno-vzdelávacej činnosti v základnej škole vrátane integrácie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a mimo nej, pravidlá hodnotenia a klasifikáciu a pravidlá o bezpečnosti a ochrane zdravia žiakov.

            Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

            Škola má pre každý ročník samostatnú triedu , triedu pre ŠKD, zriadené a využíva tieto odborné učebne :učebňu výpočtovej techniky 10 počítačov a 11 NTB, 2 dataprojektory a e-Beam tabuľu.  Najväčšiu  učebňu využívame na besedy, slávnosti a akadémie. Každá trieda má LCD TV s DVD prehrávačom, CD prehrávače.

            Tieto odborné učebne umožňujú plne realizovať učebné osnovy a zvolené učebné varianty.

            Vybavenie kabinetov je postačujúce, ale je potrebné pomôcky pravidelne obnovovať a vymieňať za modernejšie, mnohé z vybavenia pochádza ešte z prvotného vybavenia školy. Pri obnove učebných pomôcok sú veľmi nápomocní rodičia.

            Školské ihrisko je v nevyhovujúcom stave, potrebujeme doň investovať, podali sme niekoľko projektov na zrenovovanie  ihrísk .

            Počas školského roka sme doplnili veľké množstvo moderných učebných pomôcok, čo umožnilo  tvorivejšie a efektívnejšie vyučovanie.

            Škola má viaceré obmedzenia. Veľkosť tried nezodpovedá hygienickým požiadavkám, nemáme telocvičňu, nemáme samostatnú miestnosť na školskú knižnicu, stravovať sa chodia žiaci do MŠ , ku ktorej je prístup po frekventovanej cestnej komunikácii. 


            3. 
            Charakteristika žiakov

            • Na škole prevládajú žiaci vo veku 6-10 roční, sme  spádovou  oblasťou pre obce Bodiná a Počarová. Žiaci zo spádových obcí sú nútení dochádzať do školy autobusovou dopravou a tomu je prispôsobená aj organizácia školského roka – začiatok a koniec vyučovacieho dňa je prispôsobený autobusovým spojom. 

            • Do triedy základnej školy možno začleniť aj žiaka so špeciálnymi výchovnovzdelávací potrebami. Ak riaditeľ školy alebo príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie zistí, že vzdelávanie nie je na prospech začlenenému žiakovi alebo žiakom, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania, navrhne po písomnom súhlase orgánu miestnej štátnej správy v školstve a príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie zákonnému zástupcovi iný spôsob vzdelávania dieťaťa. Príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve uhradí zo štátneho rozpočtu zákonnému zástupcovi dieťaťa cestovné náklady vo výške ceny hromadnej dopravy na jeho dopravu do a zo školy, do ktorej bol žiak po zmene zaradený.

            • Ak zákonný zástupca nesúhlasí so zmenou spôsobu vzdelávania svojho dieťaťa, o jeho ďalšom vzdelávaní rozhodne súd.

            • Výkonom práv začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.

            • V priebehu plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole môže žiak základnej školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prestúpiť do inej základnej školy. O prestupe žiaka rozhoduje v rámci rozhodovania o prijatí riaditeľ základnej školy, do ktorej sa žiak hlási.

            • Ak riaditeľ základnej školy prijme žiaka  z inej ZŠ, je povinný bez zbytočného odkladu zaslať kópiu rozhodnutia o jeho prijatí riaditeľovi základnej školy, z ktorej žiak prestupuje; Riaditeľ základnej školy, z ktorej žiak prestupuje, je povinný do piatich pracovných dní od doručenia kópie rozhodnutia, zaslať riaditeľovi základnej školy, do ktorej bol žiak prijatý, fotokópiu dokumentácie žiaka a túto zmenu nahlási do školského registra

            • Riaditeľ základnej školy môže na základe návrhu triedneho učiteľa a žiadosti zákonného zástupcu žiaka alebo s jeho informovaným súhlasom a na základe odporučenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie preradiť žiaka zo školského vzdelávacieho programu, ktorý plní príslušná škola, do školského vzdelávacieho programu zodpovedajúcemu jeho špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám.

            • Na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka a odporučenia praktického lekára pre deti a dorast môže riaditeľ základnej školy zo zdravotných dôvodov alebo iných závažných dôvodov rozhodnúť o oslobodení alebo čiastočnom oslobodení žiaka od vyučovania niektorého predmetu, a to na celý školský rok alebo jeho časť; v rozhodnutí určí náhradný spôsob vzdelávania žiaka v čase vyučovania tohto predmetu. Ak je vyučovací predmet zaradený ako prvá alebo posledná vyučovacia hodina dňa, môže byť žiak so súhlasom zákonného zástupcu uvoľnený z výchovy a vzdelávania bez náhrady.


            4.   Charakteristika pedagogického zboru

            Realizácia štátneho vzdelávacieho programu vo výchovno-vzdelávacom procese si vyžaduje zodpovedajúce personálne podmienky, ktoré zabezpečia efektívnosť vzdelávania   a vytváranie spolupracujúcich sociálnych vzťahov medzi účastníkmi procesu vzdelávania. Ide o nasledujúce cieľové podmienky, ku ktorým majú školy smerovať.

            Pedagogickí zamestnanci:

            spĺňajú kvalifikačné požiadavky stanovené zákonom,

            preukazujú odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti, ktoré využívajú pri pedagogickej komunikácii, motivácii žiakov, ich diagnostikovaní, hodnotení,pozitívnom riadení triedy a udržaní neformálnej disciplíny,

            riadia svoj sebarozvoj a celoživotné učenie v odbornej oblasti a osobnostnom raste,

            sú ako súčasť kolektívu schopní vzájomnej efektívnej a ľudsky podporujúcej komunikácie, spolupráce, práce v tímoch a kooperatívneho riešenia problémov.

            Vedúci pedagogickí zamestnanci:

            svojimi manažérskymi spôsobilosťami vytvárajú predpoklady pre fungujúce, motivované  spolupracujúce spoločenstvo v škole s náročnou profesionálnou klímou a podporujúcim prostredím, zaujímajú sa o svoj odborný a osobnostný rast, ako aj všetkých členov kolektívu a vytvárajú preň podmienky.

            Vzhľadom na veľkosť školy je potrebných v priemere 6-7 pedagogických pracovníkov na to, aby VVP prebiehal bezproblémovo. Kmeňových učiteľov a vychovávateľov je 5. Riaditeľ školy má uväzok 12 hodín a preto je potrebná daľšia sila, aby sa nenarušila plynulosť vzdelávania ostatných tried. Na škole učia 2 externí učitelia a to učiteľ náboženskej výchovy, ktorý potrebuje špeciálne vzdelanie, takže vyučovanie NV nemôže byť pokryté učiteľom s aprobáciou učiteľ pre 1.-4. ročník a učiteľka HV a AJ. Školského psychológa, výchovného poradcu, špeciálnych pedagógov a ani  asistentov pedagóga na škole nemáme. Na škole pracujú koordinátor školského vzdelávacieho programu, koordinátor pre environmentálnu výchovu, koordinátor drogovej výchovy – to všetko sú kmeňoví učitelia ZŠ. 

            Vzhľadom na to, že vyučovanie prvého cudzieho jazyka je povinné od 3 ročníka ZŠ a ani jeden kmeňový zamestnanec nemá certifikát o ovládaní cudzieho jazyka a ani štátnu záverečnú skúšku, je veľmi prínosné pre školu, že si  niektoré pani učiteľky formou ďalšieho vzdelávania učiteľov zvyšujú  svoju aprobáciu o štátnu skúšku z cudzieho jazyka. Zabezpečí sa tak kvalifikovanosť vyučovania jazyka na našej škole.


             

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje