Kúsok histórie
historia_precinskych_skol_v_kocke.pdf
Rok 1928/29
Kronika školy sa začala písať 3. júna 1929, kedy začala ľudová škola v Prečíne jestvovať.
Pred tým v Prečíne bola len rímsko katolícka škola, ktorej počet detí nikdy neklesol pod 100.
Priamo z kroniky môžeme čítať vety napísané rukou správkyne Marie Přímanovej:
"nasledujúci deň som prvý raz stála pred svojou triedou. Deti sme si totiž s pánom správcom Liptákom podelili. Štátna škola měla vtedy 1.,2. a 3. školný rok a rímsko-kat. ostatné ročníky. Pretože sme mali len jednu miestnosť k disposici, učili sme striedavo. Pol týždňa doobeda a pol týždňa po obede. Vždycky som si myslela, že po slovensky rozprávať je celkom ľahké, ale keď si tak rozpomeniem na prvé dni medzi týmito slovenskými deťmi, musím sa priznať, že som im ani niektoré slová nerozumela. Predstavte si, že som nevedela, čo sú to čerešne! Ale za to sa mi tá mluva veľmo páčila, preto som sa snažila, abych sa jej priučila."
Keď písala správkyňa tieto riadky, školská budova ešte vôbec neexistovala.
Rok 1929/30
So stavbou novej budovy štátnej školy sa začalo 3 týždne pred začiatkom školského roku 1929/1930. V polovici októbra stála hrubá stavba budovy už pod strechou. Začiatky štátnej školy neboli naozaj ľahké.
"...začiatkom školského roku museli sme sa zas len ubytovať v rímsko-katolíckej škole. Cirkevná obec svolila, aby sme môhli užívať náradia a pomôcek rímsko-kat. školy. A čo viac! Pán správca F. Lipták požičal nám aj knihy učebné pre chudobných žiakov, lebo náš inventár knižničný zeje prázdnotou. Nebýt jeho dobroty, neviem, ako by sme sa boli učili. Rozvrh hodín spravili sme spoločne a to tak, že štátna škola bude v dňoch: pondelok, utorok a vo stredu po obede a vo štvrtok, piatok a sobotu do obeda v činnosti. Ženské ručné práce, ktoré mám já vyučovať sú v sobotu po obede hromadne obe dve školy.
S chuťou zahájili sme hneď prvý deň vyučovania."
Rok 1931/32
Stavbu školy prenasledovali stavebné a finančné ťažkosti. Konkrétne z rukopisu Františka Liptáka:
"Už pri skončení školského roku 1931 - 32 objavily sa však nové, horšie predošlých, ktoré boly v stave pobúriť mysel.
Rím. kat. ľudová škola už po dva roky nemôhla dostať riadno kvalifikovaného učiteľa - organistu. V školskom roku 1930/31 sa jej žiaci nevyučovali po dobu 5 mesiacov. Možno si domyslieť, že sa to rodičom nepáčilo.
1. decembra 1930 došla výpomocná sila Olinka Zbořilová, veľmi dobré dievčatko, avšak mladé- neskúsené a povahovo slabé na čeliadku 50- 55 vtehdajších, dlhými prázdninami neukáznených žiakov. A výsledok?
50% žiakov "prepadlo" a v budúcom škols. roku čakalo ublížiť beztak citlivým nervom nástupcu Zboŕilovej - p. Václavovi Hlávkovi, tiež výpomocnému organisto- učiteľovi rím. kat. ľud. školy. Ten bol tiež "slabý" na nich."
"Končím tým, že na všeobecnú žiadosť občanov, miesto nie na toľko potrebnej a predsa len nákladnej slávnosti otvárania a odovzdávania novej školskej budovy- najmä v terajších krušných časoch - požiadal som pána farára, aby novú školu posvätil. Čomu on v poslednú nedeľu augustovú 1932- po popoludňajších službách božích - vyhovel. Posviacka sa konala za veľmi hojnej účasti občianstva a celého obecného predstavenstva i po nej si shromaždení prehliadli každú miestnosť i zariadenie novostavby, vše sa im veľmi páčilo a plne ich uspokojilo."
"Kiež by ona slúžila na mravné i hmotné povznesenie Prečína!"
"A tak 1. septembra zahájili sme nový školský rok 1932/33 už pod vlastnou strechou s veľkou ochotou. O tom až na budúce.
V Prečíne, 31. decembra 1932"
František Lipták
prvý definitivný správca školy